שלבי התחרות

האולימפיאדה הארצית לפיזיקה היא תחרות לתלמידי תיכון המתקיימת מדי שנה. בסיום התחרות נקבעת נבחרת של 5 תלמידים שתייצג את ישראל באולימפיאדה הבין-לאומית לפיזיקה, אשר מתקיימת בכל שנה במדינה אחרת.

 

שלב א'

שלב א' של האולימפיאדה הארצית נערך בבתי הספר, ובו מוזמנים להשתתף כל תלמידי תיכון עד כיתה י"א. הבחינה כוללת כ-20 שאלות רבות-ברירה ("אמריקאיות") בנושאים שונים בפיזיקה. רוב השאלות אינן דורשות ידע מעמיק, אלא מבוססות על עקרונות פשוטים (ראו שאלות לדוגמא). 

 

שלב ב'

כ-400 משתתפים העוברים את שלב א' מוזמנים לשלב ב', המתקיים במאי בכ-10 מרכזים ברחבי הארץ. הבחינה מורכבת מ-15 שאלות רבות-ברירה ושתי שאלות "פתוחות".

 

מחנה קיץ

כ-40 תלמידים עוברים את שלב ב', והם מוזמנים למחנה של שבועיים אשר מתקיים באוניברסיטת בן גוריון במהלך חופשת הקיץ. במחנה הם שומעים הרצאות בנושאים שונים בפיזיקה ומתמודדים עם בעיות תאורטיות ונסיוניות. המטרה של המחנה היא להעלות את הידע של התלמידים מרמה של בית-ספר תיכון לרמה של אולימפיאדה בין-לאומית. 

 

הכנה במהלך שנת הלימודים ומחנות נוספים

בסיום המחנה, כ-18 תלמידים מוכרזים כמועמדים לנבחרת ישראל לאולימפיאדה הבין-לאומית. במהלך השנה התלמידים מוזמנים לפגישות הכנה נוספות ונדרשים לעבודה רבה בבית על מנת להתכונן לתחרות הבינלאומית. במסגרת ההכנות לבחינת המעבדה מוזמנים התלמידים למחנה של שבוע המתקיים במהלך חופשת החנוכה באוניברסיטת בן-גוריון.

 

אולימפיאדות בינלאומיות

לאחר שנה של הכנות מוזמנים התלמידים למחנה מיון והדרכה נוסף בחופשת פסח. במחנה זה אשר נמשך שבוע נקבעת נבחרת בת שמונה משתתפים אשר תייצג את ישראל באולימפיאדה האסיאתית לפיזיקה. האולימפיאדה מתקיימת מדי שנה באפריל-מאי, כל שנה במדינה אחרת, ומהלכה דומה מאוד לתחרות הבינלאומית.

 

הנבחרת הסופית בת חמישה תלמידים, אשר תייצג את ישראל באולימפיאדה הבנילאומית המתקיימת ביולי מדי שנה, נקבעת אחרי האולימפיאדה האסיאתית ומספר מבחני מיון נוספים. באולימפיאדה הבין-לאומית, התלמידים עושים 2 בחינות של 5 שעות כל אחת - מבחן תאורטי ומבחן מעבדה. ההשתתפות באולימפיאדה הבין-לאומית היא חוויה מיוחדת במינה, ותיזכר לכל החיים אצל התלמידים.